Exlibris

Exlibris Nedir?

 Exlibris ürünü ismini türkçesi Ekslibris olan kitap içinde bulunan plakalardan almaktadır. Ekslibrisin bir çeşidi olan Kitap Mührü olarak bilinen kişiye özel bir mühür veya kaşe olarak tanımlandırılabilir. Ülkemizde ekslibris ile ilgilenler tarafından kurulmuş İstanbul Ekslibris Derneği(İED) bulunmaktadır. İED Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş Ekslibrisi şu şekilde açıklamıştır:

  “Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu özgün yapıtlardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Ekslibris, yer aldığı kitabın değil kitap sahibinin bir göstergesidir; kitap ile kitap sahibi arasındaki bir bağdır. Sözcük olarak “…’nın kitaplığından” veya “…’nın kütüphanesine ait” anlamına gelir. Örneğin üzerinde “Ekslibris Mürşide İçmeli” yazan bir çalışma, “ Mürşide İçmeli’nin kitaplığından” hatırlatmasını yapar ve onun sahibi olduğu kitapların iç kapağında yer alır.

  Latinceden gelen, “Ex-libris” olarak yazılan ve İngilizce karşılığı “Bookplate” olan ekslibris önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir. Uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, aynı zamanda yapıldığı dönemin kültürel özellikleri günümüze taşır. Sanatçı, tasarımcı, sanatsever ve koleksiyoncu arasında bir köprü görevini yerine getirir.”

Hasip Pektaş (http://www.aed.org.tr/tr/ekslibris/)

exlibris seçilen-02-min

Exlibris Klasik

Klasik tasarımlarımızla kütüphanenizdeki her kitabı kendinize özelleştirin.

exlibris seçilen-04-min

Exlibris Premium

İsterseniz özel tasarımlarımızdan birini seçin, isterseniz de sadece size özel yepyeni bir tasarım hazırlayalım.

exlibris seçilen-10-min

Exlibris Etiket

Size özel hazırladığımız etiketlerle kütüphanenizi özelleştirin.

Kaydol