EN KARİZMATİK 10 İMZA

En karizmatik 10 imza adlı yazımızda, Dünyada ve Türkiye’den seçtiğimiz imza örneklerini görebilirsiniz.

İmza hepimiz için ilk başlarda bir sorun ya da problem olarak ortaya çıkar. İlk imzamızı genelde ilkokulda yoklama kağıdına veya benzeri formalara atarak başladık. Eminim ki küçük yaşlarda attığımız imzaları zaman içerisinde özellikle de iş yaşamımızda değiştirerek farklı tarz ve şekillerde atmaya devam etmişizdir.

Türk Dil Kurumu‘nun (TDK) sözlüğüne baktığımızda imzanın anlamı şu şekilde tanımlanmakta: “Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işaret.”

Belli bir yaşa gelene kadar belgelere, formalara çok farklı imza denemeleri yaparız. Ve nihayet birisinde karar kılar devamlı o şekilde imzamızı atarız. İmza özellikle iş insanları için çok daha önemlidir. İş insanları havalı, karizmatik imza atmak ister ve bunun için yeri gelir profesyonellerden imza tasarımı bile isteyebilir.

Bu durum yazar, şarkıcı, ressam gibi sanat işiyle uğraşan ve sık sık imza dağıtan kişiler içinde önemlidir. Tabi siyasetçileri de unutmamak lazım.

Biz de sizler için Dünyada ve Türkiye’de ünlü olmuş imza örneklerini derledik.

10- Neil Armstrong İmzası

20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong, Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu. Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu ve denemelerden başarıyla geçti. Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti.

9- John Hancock İmzası

John Hancock ticaretle uğraşan aynı zamanda devlet adamı ve Amerikan Devrimi’nde önde gelen kişilerdendir. Massachusetts Eyaleti’nin de ilk valisi olmuştur. Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin hazırlandığı kongrenin başkanlığını yapmıştır.

8- Wolfgang Amadeus Mozart İmzası

Wolfgang Amadeus Mozart, 18.yy klasik müziğinin ve dünyanın en büyük müzik dehası olarak kabul edilir. 35 yıllık hayatına 626 ölümsüz eser sığdırarak en etkili ve üretken bestekarlardandır.

 

7- Diego Armando Maradona İmzası

Birçok futbol otoritesine göre dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Arjantin Milli Takım oyuncusu Diego Armando Maradona, 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere Milli Takımı’na elle attığı golü “Tanrı’nın Eli” olarak nitelendirmiş ve futbol literatürüne bu tanımın girmesini sağlamıştır.

6- Walt Disney

Bugün herkesin bildiği Mickey Mouse karakterinin yaratıcısı olan ABD’li yapımcı Walt Disney, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör işleriyle uğraşmıştır. Disney adıyla özdeşleşen pek çok karakter, Disneyland gibi mekanlar da onun eseridir.

5- Pablo Picasso İmzası

Pablo Picasso, tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso’dur. 20. Yüzyılın sanatının en bilinen isimlerinden olan İspanyol sanatçı Pablo Picasso, heykeltıraş ve ressamdır.

 

4- Bansky İmzası

Gerçek kimliği bilinmeyen sanatçı Banksy, başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenmiştir. Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır. Sanatçı, çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir.

3- Kurt Vonnegut İmzası

Çağdaş Amerikan yazarlarının en önemli isimlerinden yazar Kurt Vonnegut, Cornell Üniversitesi’nde biyokimya okuduktan sonra II. Dünya Savaşı’nda Avrupa’da asker olarak hizmet verdi. Almanya’da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin Müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five’ı (Mezbaha No 5) yazdı. Bu kitap sayesinde dünya çapında bir üne kavuştu.

 

 

2- Albrecht Dürer İmzası

Albrecht Dürer 1471 – 1528 tarihleri arasında yaşamış Alman ressam, matematikçi ve matbaacı idi. Alman asıllı ressam rönesansın en büyük temsilcilerinden olup taş baskı ve gravurleri ile dikkat çekmiştir.

 

1- Mustafa Kemal Atatürk İmzası

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası ülkemizde ve dünyada en beğenilen imzalardan birisidir. Atatürk’ün imzası birçok otorite tarafından en güzel ve karizmatik imza olarak tanımlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir. Required fields are marked

Kaydol