Dünya’nın En Pahalı 10 İmzalı Nesnesi

                İmza dediğimiz 3 damla mürekkep ne kadar pahalı olabilir ki, değil mi? Anlaşılan koleksiyoncular hiç de öyle düşünmüyor. Evinizde bir yerlerde, vaktinde bir ünlüye imzalattığınız bir eşya varsa belki de şu an bilmediğiniz ufak bir servete sahipsiniz. Tabii insan merak etmeden edemiyor acaba listemizdeki imzaların sahipleri imzalarının değerini bilselerdi tepkileri ne olurdu? Sizin için derlediğimiz listemizde üzerilerindeki imzalar sayesinde sahiplerine büyük paralar kazandırmış nesneleri inceleyeceğiz.

                #10 John F. Kennedy’nin İmzaladığı Gazete: 39000$

               Eski gazeteleri kimi zaman sofra bezi, kimi zaman ambalaj kağıdı, kimi zaman da cam silme bezi olarak kullanırız. Ama John F. Kennedy’nin bir sonraki baskısında kendi suikast haberinin olacağından habersiz son imzasını attığı bu gazete bunları yapabilmek için fazla değerli. Suikast kurbanı olmadan yalnızca 2 saat önce yanına gelen bir kadının Kennedy’e imzalattığı bu gazete açık arttırmayla California’daki Profiles in History müzayede evinin sahibi Joe Maddalena tarafından 39000$’a satın alınmıştır.

 

 

                #9 Jesse James’in Fotoğrafı: 51240$

                Artık tükenmeye yüz tutmuş bir gelenektir vitrin fotoğrafları. Eskiden vesikalık fotoğraflar kartlar üzerine basılıp vitrinlerde sergilenirdi. Adeta Pazar sineması kuşağından fırlamış gibi duran azılı haydut Jesse James’e ait imzalı tek fotoğrafı olduğu öne sürülen bu fotoğraf Leslie Hindman Auctioneers müzayede evi tarafından tamı tamına 51240$’a açık arttırmayla satılmıştır.


 

                #8 Jimmy Page’in Gitarı: 73000$

                Led Zepplin grubunun efsane gitaristi Jimmy Page’in imzaladığı bu gitar 50 yıllık olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor. Gibson EDS-1275 model bu gitarın üzerine “Rock on!” yazıp imzasını atan Jimmy Page’in o esnada bu gitarın 73000$ karşılığında satılacağına karşı en ufak bir fikri bile yoktu.

 

 

                #7 Albert Einstein’ın Fotoğrafı: 125000$

                Delilik ve dâhilik arasındaki o ince çizgiyi en iyi yansıtan fotoğraf diyebiliriz belki de bu fotoğraf için. Bu fotoğraf Einstein’ın 14 Mart 1951 tarihinde Priceton Klübü’ndeki 72. doğum günü kutlamasının ardından çekilmiştir. Gazetecileri gördüğünde bu muzip pozu veren Einstein sonrasında fotoğrafı o kadar sevmiştir ki kendine 9 kopyasını almıştır gazeteden. 2009’un Haziran ayında bu kopyalardan biri üzerinde Einstein’a ait imzası ile açık arttırmada 74324$’a müşteri bulurken Einstein’ın en pahalı fotoğrafı olmayı başarmıştır, ta ki yakın bir zamanda başka bir kopyası 125000$’a satılana kadar.

 

 

                #6 Michael Jordan’ın Converseleri: 190373$

                Bir zamanların efsane ismi Mihcael Jordan basketbol tarihinde “Uçan Adam” olarak bilinir. Oyunlarda gördüğümüz havada sıçrama hareketini gerçek hayatta yapmayı başarmış ve kendi ayakkabı serisi çıkarılmıştır. Çizgi film kahramanlarıyla basket maçı yapmasından yıllar önce 10 Ağustos 1984 tarihinde top toplayan çocuğa armağan etmişti bu ayakkabılarını. 20 sayı yaparak, takımının altın madalya kazanmasında büyük katkısı olan Jordan’ın son amatör maçıydı bu. Henüz Chicago Bulls’a girip Nike firmasıyla anlaşma imzalamamıştı. SCP müzayede firmasında 11 Haziran 2017 tarihinde 190372,80$ karşılığında satılmıştır.

                #5 Joe DiMaggio & Marilyn Monroe’nun Beysbol topu: 191200$

                Ünlü aktris Marilyn Monroe’yu tanımayan neredeyse yoktur. Peki, bir aktris neden beysbol topu imzalar? Sebebi basit; Monroe’nun 1954-1955 yılları arasında evli kaldığı eşi Joe DiMaggio bir beysbol efsanesiydi. 60’lı yıllarda mutabakat düşünen çiftin beraber imzaladıkları bu beysbol topu, Amerikan fotoğrafçı Harry Harris tarafından ele geçirilmiştir. Heritage Müzayede Evi’nde 5 Mayıs 1961 tarihinde düzenlenen açık arttırmada 191200$ karşılığında satılmıştır.

 

 

                #4 Jimi Hendrix’in Kontratı: 200000$

                Rolling Stones dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi gitar virtüözü seçilen Jimi Hendrix herkes gibi küçük adımlarla başladı kariyerine. PPX Entrtprises ile imzaladığı bu kontratta performans başına 1$ almayı kabul etmiştir. Sanırım bu kontrol süresince kazandığı paradan daha fazlasını, yani 200000$’ı Sotheby’s Rock & Roll History müzayede evine kazandırmıştır.

 

 

                #3 John Lennon İmzalı Double Fantasy LP Albüm Kapağı: 850000$

                John Lennon 8 Aralık 1985 tarihinde eşi Yoko Ono ile yeni albümü hakkında röportaja gitmek üzere evinden çıktığında yanına yaklaşan bir adam Double Play LP(Uzunçalar) albümünü imzalatmak istedi. Lennon bu imzanın son imzalayacağı albüm kapağı olacağını bilmeden imzaladı uzatılan albüm kapağını. 5 saat sonra eve döndüğünde kollarında bir yığın kaset ve teyp kayıt cihazıyla apartmanına doğru yürürken aynı adam, yani Mark David Chapman, “Bay Lennon!” diye seslendi. Ardından 5 el sıktığı silahından çıkan kurşunların ikisi Lennon’un sırtına, ikisi de omzuna saplandı. Sonrasında kaçmayan bir köşede kitap okuyarak polisleri bekleyen Chapman, sanılanın aksine akli dengesinin olmayışını bahane etmeyip suçunu kabul etti. Albüm kapağı 1999 yılında 150000$, 2003 yılında bilinmeyen bir rakama ve son olarak 2010 yılında 850000$ karşılığında satılmıştır. Şu an web üzerinde açık arttırma ile satışta olan albüm kapağının değerinin 1500000$ olduğu tahmin ediliyor.

 

 

                #2 Lincoln’ın Özgürlük Bildirgesi: 3778500$

                Lincoln’ın 1984 yılında imzaladığı Özgürlük Bildirgesi’nin 48 kopyasından 26’sı günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Bu kopyaların birçoğu müze ve üniversitelerde sergilenirken bir kısmı da bazı politikacıların ve vatandaşların elindedir. 2010 yılında bu kopyalardan biri açık arttırma ile 3778500$ karşılığında satılmıştır.

 

 

                #1 George Washington İmzalı Kongre Kanunu: 9826500$

                Haklar bildirisi ve ABD’nin kuruluşunu barındıran deri kaplamalı George Washington imzalı 1789 Kongre kanunu gelmiş geçmiş satılan en pahalı imzalı objedir. İmzasız versiyonunun değeri dahi 5500$’dır. 22 Haziran 2012 tarihinde Christie’s müzayede evi tarafından açık arttırmaya çıkarılmıştır. Mount Vernon Ladies’ Association topluluğunu temsilen orda bulunan Ann Bookout fiyatı daha müzayedenin beşinci dakikasında 9826500$’a çıkararak dokümanı güvene almayı başarmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir. Required fields are marked

Kaydol