Kurumsal Satış

21.YÜZYILLA BÜYÜK YÜZLEŞME

ŞERAFETTİN AŞUT

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

21.YÜZYILLA BÜYÜK YÜZLEŞME

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’un, MTSO Başkanlığına seçildiği 2009 tarihinden 2013 yılına kadar MTSO Haber gazetesinde çıkan başyazılarından seçmeleri içeren Önce İnsan Sonra Ekonomi–Hayat Bir Dayanışmadır kitabının olumlu sonuçları yeni bir kitabın hazırlanması gereğini ortaya koydu. Bu kitabımızda Şerafettin Aşut’un kaleme aldığı yazıların 2014-2017 yıllarını kapsayan kısımları da ilave edilerek ilk kitap zenginleştirilmiş oldu. Yenilenen hali ile 21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme–Önce İnsan Sonra Ekonomi-2 aslında Mersin ve Türkiye ekonomisiyle birlikte, kentin ve ülkenin sosyal yaşamına tutulan bir ışıktır, yazıldığı dönemlerin bir aynasıdır. Bu eser sadece bugüne ait bir çalışma değil; aynı zamanda gelecek nesillere Mersin ve Türkiye ekonomisi ile ilgili ciddi bilgiler sağlayacak tarihi bir vesika olacaktır. Kitaba girecek yazılar seçilirken özellikle gençlere hitap eden, gençlerin vizyonunu genişletmeyi hedefleyen yazılar seçilmiştir. Çünkü ülke olarak tek zenginliğimiz insanımızdır, gençlerimizdir.

İnsan merkezdir; İnsan esastır; İnsan çözümdür…

İnsan ekonomi için değil, ekonomi insan mutluluğu içindir.

Onun için “Önce İNSAN, Sonra EKONOMİ” kitabın temel felsefesidir…

111 SORUDA AKREDİTİF

Mutlu Yılmaz

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

Kapak Tasarımı: Nermin Uçar Vatan

_______________________________________________

Dış ticaret sürecinin ihracatçı açısından en önemli sorularından biri, ihracatçının sattığı mal karşılığında alacağı bedeli sorun yaşamadan nasıl ve ne şekilde alacağıdır. Dış ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan akreditifin kuralları iyi bilinmezse her iki taraf da süreçte sorun yaşayabilir. Bu sorunların yaşanmaması adına gerek ihracatçı gerekse ithalatçı akreditif kurallarını ve uygulamalarını iyi bilmelidir.

·      Akreditif ne demektir?

·      Akreditif süreci nasıl çalışır?

·      Akreditif tarafları nasıl korur?

·      Akreditif çeşitleri nelerdir?

·      Akreditif için oluşturulan yasal bir düzenleme var mıdır?

·      Akreditif ile çalışan firmaların nelere dikkat etmeleri gerekmektedir?

·      Akreditifle çalışan ihracatçı firmalara mal bedelleri nasıl ödenmektedir?

·      Akreditifte, ihracatçıya mal bedelinin ödenmeme riski var mıdır?

·      Rezerv ne demektir?

Akreditif çalışmalarında ihracatçı firmaya rezerv verilirse ihracatçı firma nasıl bir yol izlemelidir?

111 SORUDA INCOTERMS

Mutlu Yılmaz & Ahmet Özken

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

Kapak Tasarımı: Nermin Uçar Vatan

_______________________________________________

Dış ticaret sürecinin en önemli aşamalarından biri, ihracatçının malını ithalatçıya gönderme aşamasıdır. Bu aşamada cevap aradığımız sorulardan bazılarının ana başlıkları, malın taşıma ücretlerinin ödenmesinden sigorta işlemlerine, gümrükleme işlemlerinin yapılmasından gümrük vergilerinin ödenmesine, ilgili belgelerin hazırlanmasından malların gönderilme aşamasındaki olası risklerin kime ait olacağına kadar sıralanmaktadır. İşte tüm bu süreçleri düzenleyen, Uluslararası Teslim Şekillerini yani INCOTERMS’i doğru bilmek dış ticaretçi için en can alıcı hususlardan biridir.

·       Incoterms ne demektir?

·       FOB demek Çin, Almanya ya da ABD’de aynı anlama mı gelir?

·       Taşıma esnasında oluşabilecek hasar ve riskler hangi tarafın sorumluluğundadır?

·       Alıcı ile masaya oturdum, sigorta yapma yükümlülüğünü ona nasıl aktarabilirim?

·       Çin’deki satıcıya navlun bedelini ödettirebilir miyim?

·       Günümüzde hangi Incoterms versiyonu geçerlidir?

·       Ürün yurtdışına birden fazla taşıma moduyla gönderilirse ne olur?

·       EXW teslim şeklinde ihracatçının yükümlülüğü nerede başlar?

·       Incoterms dış ticarette yapılan sözleşmelerin hangisini kapsamı içine alır?

·       Incoterms 2010 iç ticarette kullanılabilir mi?

Uyuşmazlıkların çözümü ve uluslararası tahkim noktasında Incoterms’in bakış açısı nasıldır?

360 ̊SOSYAL LİDERLİK

MEHMET KIZILTAŞ

 _____________________________________________

360 ̊SOSYAL LİDERLİK

Farklı, sıra dışı, yenilikçi olmak ve sosyal fayda sağlamak adına kalbinizin sadece kendiniz için değil başkaları için de çarptığını düşünüyorsanız gelin, insanların dilinden düşürmediği ama aslında pek de farkında olmadığı, günümüzün en popüler kavramı “liderlik”in başına “sosyal” sözcüğünü ekleyerek 1000 yıllık yalnızlığını birlikte kaldıralım. Neden mi? Çünkü sosyal liderlik, büyük cirolar yapan bir şirketin yöneticiliğini yapmak ya da yüksek bir IQ’ya (zekâya) sahip olmak değildir. Sosyal liderlikte her şeyden önce ve önemli olan sosyal değerlere inanmak, değişim ve dönüşüm dümeninde kaptanlık etmek, kılavuz olmak ve kendini adayarak ulaşılan sosyal fayda limanında sosyal etkiyle kucaklaşmaktır.

Saygılarımızla

ANNE OKULA GİDELİM Mİ?

ANAOKULUNA ALIŞTIRMA KİTABI

Hülya Gürel

______________________________________________

 • ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?
 • OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ
 • OKUL SEÇİMİ
 • OKULA UYUM SAĞLAMAK BAZI ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN BU KADAR ZORDUR?
 • ANAOKULUNDA BİR GÜN NASIL GEÇER?
 • OKUL KORKUSU
 • OKULA ALIŞMA DÖNEMİNDE AİLENİN YAPMAMASI GEREKENLER
 • ÖRNEK OKULA ALIŞMA
 • PROGRAMI
 • YENİ ARKADAŞLIKLAR EDİNMEK
 • ÖĞRETMEN-AİLE İŞBİRLİĞİ
 • OKUL KAYGISINI GİDERMEK İÇİN ÇOCUĞUNUZA NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ?
 • FARKLI GELİŞİM GÖSTEREN ÇOCUKLAR
 • OKUL/ÖĞRETMEN DEĞİŞİKLİĞİ
 • OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE ÜSTÜN VEYA ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR
 • ŞİMDİ OKULLU OLDUK, SINIFLARI DOLDURDUK
 • Düşe kalka büyüyecek elbette, düşmeden kalkmanın değerini bilemeyecek. Kalkmadan ayakta durabilmenin önemini fark edemeyecek. Hepimiz çocuklarımızın ayakları yere sağlam basan, mutlu bireyler olmasını istiyoruz. Okula başlayarak, ayakta durabilmenin ikinci denemesini yapıyorlar. İnsan içine çıkacak ve kendi olarak, şahsına ait özellikleri sergileyerek, hayata “ben de varım” diyecek.

Annemden bağımsız bir bireyim. Biraz destekle, ayakta durabilirim, izleyin ve görün bakalım diyecek! Evet korkuları olacak, kaygıları olacak, dışarıya göz önüne çıkmaya istekli olmayabilecek belki de. Ancak siz ebeveyn olarak onu yüreklendirdikçe, olumlu model oldukça, o da cesaretlenecek ve isteyecek. “Okula gitmek benim için çok kolay” diyecek. Yalnız eklemeyi de unutmayacak: “Okula gitmek, abi abla işidir. Bebeklere göre değildir!” diyerek kendi kat ettiği devasa büyüklükteki mesafeyi

gururla işaret edecek. Ebeveyn olarak, onun önüne basamak olduğunuzu, karşı kıyıya geçerken ona köprü olduğunuzu bilmese de, “sen olmasaydın, başaramazdım anne. Sen olmasaydın, yapamazdım baba!” diyebilecek… Yıllar, yıllar sonra…

ANNE UYKUM VAR!

ÇOCUĞUNUZ İÇİN SAĞLIKLI UYKU YAKLAŞIMLARI

Hülya Gürel

Yayına hazırlayan: Mutlu Dinçer

_____________________________________

ANNE UYKUM VAR!

Çocuğunuz İçin Sağlıklı Uyku Yaklaşımları

Bebeklik döneminden itibaren uyku saatlerini düzenlemek, hem ebeveynleri rahatlatacak hem de bebeğinizin yaşamı boyunca daha sakin, huzurlu ve başarılı bir birey olmasında etkili olacaktır.

4-18 yaş arasındaki bireylerin düzenli uyku alışkanlıkları geliştirmeleri, onların sosyal ve duygusal problemlerle başa çıkabilme becerilerini artırır.

Bu kitap, her çocuğun kendine özgü bir uyku yaklaşımı olduğu gerçeğinden hareketle, çocuğunu uykuya daha kolay hazırlamak isteyen ebeveynler için kaleme alındı.

 • Uyku eğitimi değil, sağlıklı uyku yaklaşımı
 • Yenidoğan dönemi
 • 4 ay + uyku
 • Bebeğin uyku ritmini sağlama
 • Uyku işaretlerini okumak
 • Uykuyu davet eden rutinler
 • Uyku düzeni planladığınız gibi gitmediğinde…
 • Gündüz uykuları
 • Ebeveyn yatağında uyumak
 • Kabuslarla başa çıkmak
 • Gece beslenmesi

BEN NE YANGINLAR GÖRDÜM

İŞ DÜNYASININ LİDERLERİ KRİZLERLE

NASIL BAŞEDİYOR?

Rahime Sezgin

______________________________________________

Hüsnü Özyeğin

İshak Alaton

Ali Ülker

Ümit Boyner

İbrahim Betil

Haluk Dinçer

Esin Güral Argat

Zeynep Bodur Okyay

Nur Ger

Ülkemiz yakın tarihte pek çok krizle boğuştu. Dünya çapındaki çalkantılar, iç dinamiklerimizin yarattığı sıkıntılar, bazen ikisi birden üzerimize kara bir bulut gibi çöktü. Her krizden toplumun her kesimi payına düşeni aldı.

İş dünyası pek çok krizin çarptığı ilk duvar oluyor. Duvar ne kadar sağlamsa, krizin etkileri o kadar azalıyor. Ekonomiye yön veren isimlerin karakteri, tecrübesi ve öngörüleri hem kendi kuruluşlarının hem de ülkemizin kaderinde belirleyici oluyor.

Hüsnü Özyeğin, İshak Alaton, Ali Ülker, Ümit Boyner, İbrahim Betil, Haluk Dinçer, Esin Güral Argat, Zeynep Bodur Okyay ve Nur Ger… Yıllardır iş dünyasının liderliğini yapıyorlar. Krizlerle nasıl baş ettiklerini öğrenmek hepimizin ufkunu genişletecek.

BEYAZ YAKALI GİRİŞİMCİ

Girişimci Hayata Yumuşak Geçiş

Fatmanur Erdoğan

Yayına Hazırlayan:Utku Umut Bulsun

_______________________________________________

“Girişimciliği ve girişimcilerin deneyimlerini akıcı bir anlatımla gözler önüne seriyor. Girişimci bir hayatın size göre olup olmadığını keşfetmenizi sağlayacak etkili bir kitap. Girişimciliğe gönül vermiş herkesin girişimci hayata adım atmadan önce Fatmanur’un bu kitabını okuması gerekir.”

Norbert Klein, CEO, BSH Bosch ve Siemens Ev Aletleri A.Ş. Turkey

“Girişimciliği tanımlamak çok kolay değil. Belki en yakın ve açıklayıcı olanı “girişimciliği” bir ruh hali olarak tarif etmek. Fatmanur Erdoğan’ın yakaladığı ve aslında hazırladığı bu kitabı farklı kılan da buradaki yaklaşımı. Psikolojik olarak girişimciliğe yaklaşım ile aslında Erdoğan, bir yaşam biçimini anlatıyor. Bu açıdan içerik olarak Türkiye’de alanındaki en ilgi çekici çalışmalardan biridir. Kitapta sizi başarıya götürecek “girişimcilik ruh hallerini” bulmak mümkün. Yapay formüller yerine, kendi girişimci ruh hallerinizi keşfederek ilerlemenin yolu açıklanırken, girişimcilik alında dünyaca tanınmış isimlerden örnekler ve sözler,   anlatılan yaklaşımları renkli kılıyor.”

Volkan Akı, Turkish Time, Genel Yayın Yönetmeni

“Girişimcilik üzerine yazılmış ilham verici, çok değerli bir kitap.   Fatmanur Erdoğan, bizlere yeni ürün ve hizmetler geliştirebilmek için yaratıcı ruhumuzu kullanma yöntemlerini, inovasyon için keşif yollarını gösteriyor. Merak duygunuzu harekete geçirmeye ve cesaretinizi bulmaya destek oluyor. Fikirlerinizin akması ve başarıyla sonuçlanan girişimlere imza atmanız için gereken gücü size kazandırıyor. Merakınızı cezbettiren başarı örnekleri ve yüksek tempolu anlatımıyla girişimcilik yolculuğundakilerin başucu kitabı.”

-Nancy Overholt, Direktör, Institute of International Education, USA

“Fatmanur öyle güzel biriktirmişsin ki hepimizin iş hayatındaki keşkelerimizi,  iyi ki yapmışımlarımızı, yine olsa acaba öyle mi davranırdımlarını… Uzun zamandır birbirine çok benzeyen kişisel gelişim kitaplarının girişimcilik alanındaki boşluğunu dolduracak bir kitap olmuş. Yirmili yaşlarının başlarındaki her Türk gencine bu kitabı okutabilmeyi öyle isterdim ki… Bu durumda kitabı elinde tutan ve bu yazıyı okuyanlardan ricacı olayım; mümkün olduğunca fazla kişiye hediye ederek okumalarını sağlayalım. Emin olduğum ise, bu kitapta okudukları  sayesinde hayatında önemli kararlar alacak birçok kişi için bir başucu kitabı değil, başının tacı kitabı olacak…”

-Mustafa Demiralay, Yeşim Tekstil Üretim Direktörü

Algıda, İknada, İletişimde

BEYİN OYUNLARI

Tamer Demirdelen

Yayına hazırlayan: Mutlu Dinçer

_____________________________________

 Bir farkındalık, iyileşme ve keşif kitabı

Birini tanımanın en kolay yolu, ona insanlar hakkındaki düşüncelerini sormaktır.

Tıpkı bu cümle kadar basit gerçeklerin ışığında, sıra dışı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Beyin Oyunları, bilinçaltınızın gücünü  keşfetmeniz için yazıldı. Kendi gücünüzden ne kadar haberdarsınız? Çevrenizi ve doğru bildiğiniz yanlışları nasıl değiştirebilirsiniz? Yazarın yaşanmış hikâyeleriyle bezeli Beyin Oyunları, kolayca okuyup, uygulayabileceğiniz tüyolarla dolu.

Bu kitabı defalarca sindire sindire okurken devamını iple çekiyor olacağım.

Alper Utku

Management Centre Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

Beyin Oyunları için yorum yazmamı isteyen e-posta bana ulaştığında saat 19’u gösteriyordu, Barcelona-A. Madrid şampiyonlar ligi maçını seyretmeyi planlıyordum; sabah 5 uçağıyla uzun bir seyahate çıkacaktım. Bir göz atayım diyerek okumaya başladım. Ne mi oldu? Birkaç sayfa derken koca kitabı bir çırpıda okudum, maç ise sona ermişti.

Abdullah Karacık

New Life Yaşam Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi

30 yıllık dostluğumuz süresince iş ve özel hayatımda nerede sıkıştıysam Tamer yanımdaydı. Şimdi kitabı ilk okuyanlardan biri olma mutluluğuna eriştim ve kitabın satırlarıyla birlikte bu yıllar gözümün önünden film şeridi gibi geçti…

Op. Dr. Levent Afşar

İnsan zihni keşfedilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız bir coğrafya. Yapabileceğimiz en değerli şeyse birbirimizin keşiflerine destek vermek. Sevgili Tamer kendi yolculuğunu başkalarının yolculuklarına bir rehber haline getirmiş…

Psikiyatrist Doç. Dr. Kemal Kuşçu

Bana göre sigorta sektörünün en iyi ekip kurucusu, satış koçları arasında yer alan Tamer Demirdelen, birikimlerini kendine saklamıyor. Pazarlama ve satışta çalışarak kariyerini bu alanda yapmak isteyen herkese tavsiye edebileceğim bir kitap yazdığı için kendisine müteşekkirim.

İhsan Çevik

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı

İşiniz satış olup olmamasıyla ilintisiz olarak tüm yaşamınıza adapte edebileceğiniz değerli bilgilerle süslenmiş hikâyelerden öğrendiklerinizi dost sohbetlerinde paylaşacaksınız. İkinci kitabı şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum.

Opr. Dr. Abdülkadir Göksel

Bi Tur Versene

Bisiklet Yazıları/Çizileri

Aydan Çelik

Görsel Yönetmen: Murat Celep

Tasarım ve Uygulama: Ömer Durmaz

_______________________________________________________________

Bisiklet nedir?*

“Eşitliktir: Bazen o sizi taşır, bazen siz onu.

Özgürlüktür: Ferman padişahın, dağlar bizimdir.

Kardeşliktir: Bir ağaç gibi tek ve hür öte yandan.

Tevazudur: Estağfurullah beri yandan.

Çocukluktur: Hayatla izdivacın balayı günlerinden.

Aylaklıktır: Akreple yelkovana nispet.

Sükûnettir: Ne der filozof: ‘Gürültü zekâyla ters orantılıdır.’

İdraktir: Hepimiz Gogol’ün Paltosu’ndan çıktık.

Rüyadır: Üç yaşında başlar, hayat boyu sürer.

Hayal gücüdür: Durduğunda devrilir.

Dengedir: Statükoyla alakasız.

Şeytan arabasıdır: İtaat mi, o da kim?

Aşktır: Her bahar sırtınızı ürpertir.

Libidodur: Düz duvarlar sizindir.

Bahardır: Papatyalarla aynı nebatattan.

Yazdır: Yaz yaz bitmez bir metnin iki noktası.

Kıştır: Her mevsim Vivaldi.

Kendisidir: Doğan görünümlü Şahin değil.

Devrimdir: Gerçekçi olur imkânsızı ister…”

*Bisiklet Manifestosu’ndan

 Bi Tur Versene bir çeşit albüm kitap. 1990’ların ortasından beri yoluna “bağımsız bir çizer-yazar” olarak devam eden Aydan Çelik çiziyor, yazıyor ve bisiklet üstünde çocukluğunu arıyor…

“Entelektüel, tarih meraklısı, kapitalizm karşıtı, çevreci değil tam anlamıyla ekolojist, sporsever, tabii ki en önemlisi yazar ve çizer… Çok yönlü aydınların, eski deyimle ‘ilim-irfan’ sahibi insanların azaldığı bir çağda iyimser bir merakla ortalıkta dolaşan biridir Aydan Çelik. Yine de bunlar onu özgün kılmaya yetmez. Onu farklı kılan şey, tüm bunları hırs, kibir barındırmadan, bilgiyi araçsallaştırmadan, salihane bir merakla okuması, yazması, çizmesi, anlatması…”

Bağış Erten, Eurosport Türkiye Yayın Koordinatörü

BEYNİMİZ VE PARAMIZ

BOŞA GİTMESİN

ORHAN ERDEM

 Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_____________________________________________

BOŞA GİTMESİN

“Üniversitelerde okutulması gereken, tamamen özgün ve etkileyici, değişen ekonomiyi ve dünyayı sıkılmadan öğrenmenizi sağlayacak mükemmel bir eser.  Matematik, fizik, tıp gibi birçok bilimle ilgili çok eğlenceli bağlantılar içeren bu kitap sayesinde ekonomiyi sevecek, her gün karşılaştığınız birçok ekonomik kararı daha iyi vereceksiniz.”

Prof. Mehmet Dik, Chicago, ABD

•Dünya tarihinin en zengin zaman diliminde yaşamamıza rağmen neden bu kadar borçluyuz?

•Neden sürekli erteleriz ve savsaklarız?

•Para mutluluğu satın alır mı?

•Ödül mü daha iyi motive eder, ceza mı?

•Neden kredi kartıyla normalden daha fazla harcama yaparız?

•Neden bankalar müşterilerine kredi kartı vermek için birbirlerini ezerler?

•Neden “Bu son, bırakıyorum” deriz ama bir türlü bırakamayız?

•Ekonomik kararlarınızın arkasındaki esrarengiz beyin hareketleri

BÜTÜNSEL TAKIM KOÇLUĞU

Sami Bugay

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Uluslararası Koçluk Federasyonu Sertifikalı Koçluk Akreditasyonu sahibi ve 4500 saatin üzerinde koçluk deneyimli Sami Bugay’dan takım liderleri, üyeleri ya da takımlarla çalışanlar için hazırlanmış bir kitap.

Endeavor Türkiye’nin girişimci mentoru ve danışma kurulu üyesi olan yazar Bütünsel Takım Koçluğu kitabıyla hedefinin kurum yöneticilerinin bireyleri yönetmek ve bireysel koçluk yapmaktan takımları yönetmelerini, etkinleştirmelerini, potansiyeli kapasiteye dönüştürmelerini ve takım koçluğuna geçiş yapmalarını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Kitabın birinci bölümünde yöneticilik, koçluk ve liderlik üzerinde duruluyor. İkinci bölüm takım koçluğu konusuna giriş özelliğini taşıyor. Üçüncü bölümde ise yazar takım koçluğu becerilerini ayrıntılı olarak ele alıyor.

Tartışma konuları ve alıştırmalarla zenginleştirilmiş kitap kişiler, liderler ve takımlara karşılaştıkları zorlukları aşma cesareti aşılıyor.

CESARET YALNIZDIR

Bakiye Duran

Editör: Temel Karataş

_____________________________________

 MÜCADELENİN VE MUCİZENİN ÖYKÜSÜ

Çalışmak, disiplin, özen ve başarı azmi. Bugün üst düzey yönetici yetiştiren özel kurum ve üniversiteler, geleceğin yönetici adaylarına bunları öğretmeye çalışıyor. Gençlerin iş dünyasına hazırlanması için farklı teknikler ve yöntemler kullanılıyor.

Bugün yönetim bilimi pek çok farklı disiplinden beslenirken, artık tecrübeler ve yaşanmış başarı hikâyeleri yönetim yaklaşımlarını geliştirmek ve aktarmak adına büyük rol oynuyor. Zoru başaran insanların gösterdikleri mücadeleyi ve çabayı öğrenmek, yöneticilik yolunda atılabilecek en önemli adımlardan biri.

Bu kitapta yalnızca Türkiye’nin uluslararası ilk kadın ultra maratoncusu Bakiye Duran’ın gizli kalmış yaşam öyküsünü değil, sizi her alanda başarıya götürecek bir yol haritasını da bulacaksınız. Hedefler büyüdükçe bir hayatı yönetmenin ne kadar zorlaştığını biliyorsanız, Bakiye Duran’ın başarıyla koştuğu yollar size kılavuzunuz olacak.

Siemens’in katkılarıyla hazırlanmıştır.

EYLÜL SOKAK NO 6

Sıtkı Silah

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Bugün size Türkiye ve dünyada pek çok başarılı projeye imza atmış bir iş insanının, Sina Afra’nın roman formatındaki yaşam öyküsünü konu alan bir kitabımızı tanıtmak istiyoruz.

Eylül Sokak No 6 roman akışı içinde yer alan bir biyografi. Sina Afra bu kitapta günlük olayların, acıların yol açtığı duygularla cebelleşen bir adamın belgesel projesi olarak sunuluyor.  Ve bu adam Sina Afra portresini tanıdığı her insandan dinlediği bilgileri süzerek şiirsel bir dille, özgün bir anlatımla oluşturuyor.

2014 yılında yayınladığı Büyülü Zamanlar romanıyla dikkat çeken Sıtkı Silah kitaba farklı bir özellik daha katmış: Eylül Sokak No 6’yı tersten de okuyabiliyorsunuz.

Endeavor Türkiye, Türkiye Bilişim Vakfı, TOBB ve TÜSİAD gibi kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği ya da başkanlık yapan Sina Afra’nın yaşam öyküsünü farklı bir biçimde sunan bu kitabın ilginizi çekmesini umar, iyi çalışmalar dileriz.

Gazeteci Oluyorum

Gelenekselden Dijitale Ekonomi Gazeteciliğinin Temelleri

Faruk Türkoğlu

 Yayına Hazırlayan: Mutlu Dinçer

_______________________________________________

Duayen gazeteci Faruk Türkoğlu’ndan mesleğin incelikleri

Gazetecilik sesini duyurmaya, gazeteciler “hangi platformda olursa olsun” gördüklerini ve düşündüklerini kitlelere iletmeye devam edecek… Gazeteciliğin yapısına, içeriğine, kullanılan yol ve yöntemlere dair bütünsel bir kavrayış edinmek bugün olduğu kadar, yarın da önemini koruyacak.

40 yıldır çeşitli yayın oranlarında görev almış Faruk Türkoğlu, mesleğin inceliklerini paylaşırken, insan ve toplumla ilgili haberlerin daha kapsamlı ve derin olmasını sağlayacak entelektüel bir yolculuk da vaat ediyor.

Kitapta ele alınan konuların bazıları şöyle: Basın toplantıları, haber atlatma, özel haber, enformasyon toplama, haber kaynakları, haber merkezinin işleyişi, yazı işleri masası, akıcı yazının önündeki engeller, haber yazmanın incelikleri, röportaj yapma yöntemleri, iyi soru nasıl sorulur,  haberin işlenmesi, haberi zenginleştirmek, “aşırma” haber ve yazılar, tornadan çıkmış haberler, etkili başlıklar için öneriler, fotoğrafta seçim kriterleri, mesleğin zirvesi muhabirlik, uzmanlaşma, tarafsızlık ve nesnellik, araştırmacı gazetecilik, izlemek ve iz sürmek, fikri takip, gazeteciliğin geleceği, internet çağında gazetecilik, sosyal medya ve bloglar, ekonomi haberlerinin yazımı, infografik kullanımı, yurt ve dünya haberleri, ekonomi haberciliğinde dokuz kusurlu hareket,  trend avcılığı…

GEL KAL BAĞLAN

İşveren Markası ve İşin Perde Arkası

Dr. Engin Baran

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

78. Oscar Ödül Töreni’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen Robert Altman, bir film yönetmeninin görevini mükemmel bir cümleyle özetliyor: “İyi bir yönetmen birlikte çalıştığı aktörü, olmayı hayal ettiğinin ötesine taşır.”

Bugün, İnsan Kaynakları’nda hepimiz yavaş yavaş bu yönetmene dönüşüyoruz.

En iyisini seçmek için yetenekleri savaştıran İnsan Kaynaklarından, en iyi yetenek için savaşan İnsan Kaynaklarına evriliyoruz. Personel Yöneticilerinden Yetenek Stratejistlerine dönüşüyoruz. İnsan Kaynağında başarılı olmanın üç temel anahtarını hep birlikte keşfediyoruz.

GEL diyoruz yeteneğe, bize gel!

KAL diyoruz, gitme, sen yoksan bir eksiğiz.

BAĞLAN diyoruz. Bağlan bize, seninle birlikte başarabiliriz ancak.

Ve yaptığımız işi yeniden tanımlıyoruz.

Bir film yönetmeni için öngörülen o en zor role soyunuyoruz. Bu misyonla, bize gelen, bizimle kalan ve bize bağlanan yetenekleri hayallerinin ötesine taşımaya çabalıyoruz.

GİRİŞİMCİLİĞİN ALTIN KURALLARI

Derleyenler: Ertuğrul Belen & Taylan Demirkaya

Alanında Uzman 24 Yazarın işbirliğiyle yazıldı

Yayına hazırlayan: Mutlu Dinçer

_____________________________________

Girişimciliğin Altın Kuralları’nda, konularına yıllarını adamış uzman 24 girişimci, profesyonel ve akademisyenin çok değerli deneyimlerini kendi kalemlerinden anlatımlarıyla bulacaksınız.

Her yazar, uzmanlık konusunu 10 adımda paylaşıyor: Girişimcilik ekosisteminden kuruluş stratejilerine, hukuktan satışa, networking’den yatırımcı ilişkilerine uzanan böylesi bir kolektif eser, Türkiye’de ilk kez yayınlanıyor.

Girişimciliğin Altın Kuralları, girişimci ve girişiminin yolculuğunda vazgeçilmez bir pusula niteliğinde!

Yazarlar ve ele alınan başlıklar:
Girişimci Ekosistemi – Alaaddin Alpay
Girişimci Özellikleri -Dr. Necip Uludağ
Zihin Yapısı – Taylan Demirkaya
Bireysel ve Kurumsal Girişimcilik – Prof. Dr. Zuhal Baltaş
Yatırım Sürecine Hazırlık – Dr. Haluk Elçi
Melek Yatırımcılar – Baybars Altuntaş
Yatırımcı Gözünden Girişimci – Fuat Sami
Melek Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler – Numan Numanbayraktaroğlu
Networking – Ertuğrul Belen
Kuruluş Stratejisi – Gülsüm Çıracı
Şirket Kurma Hukuku – Azim Çiğil
Büyüme – İhsan Elgin
İnsan Kaynakları – Şerif Kaynar
Satış – Taner Özdeş
Perakende – Hayat Bayramoğlu
CRM – Uğur Özmen
Halkla İlişkiler – İsmet İmrak
Muhasebe ve Vergi – Nevzat Erdağ
Kurumsallaşma – Onur Sanbay
İnternet Girişimciliği – Nurettin Özdoğan
Yeni E-Ticaret Modeli – Halil Erdoğmuş
Patent – Mehmet Soner Babüroğlu
Aile Firmaları ve Aile Girişimciliği – Erkan Güral
STK’lar ve Girişimciler – Burcu Akdarı

GİRİŞİMCİLİK VAKALARI

Dr. Mustafa Halid Karaarslan

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Karabük Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Halid Karaarslan tarafından hazırlanan bu kitap girişimci olmak isteyenler ve girişimciliği merak edenler kadar başka girişimcilerin deneylerini öğrenmek isteyenler için de yararlı bir derleme.

Girişimçilik Vakaları yabancıların değil, bizim şehrimizde doğmuş, bizim gibi bir aileden gelen, bizim aldığımız eğitimi almış ve bizim kadar parası olan kişilerin nasıl girişimci olduklarını anlatıyor. Kitabın içinde girişimcilerin, girişim fikirlerini nasıl buldukları, uygulamaya nasıl geçtikleri, hangi kararları verirken zorlandıkları, hangi hataları yaptıkları aktarılıyor.

KOSGEB eğitmenlerinin, Türkiye’de faaliyet gösteren iş meleği ağlarının, TEKNOKENT yetkililerinin ve işletme alanındaki akademisyenlerin de önerileriyle belirlenmiş çok farklı alanlardan girişimcilerin deneyimleri ilgiyle okunuyor. Yazar, her öykünün sonuna konuyla ilgili sorular eklemiş. Böylece okuru tartışmaya ve akıl yürütmeye davet ediyor.

Girişimcilik eğitimleri için de yararlı bir kitap.

HER ŞEYİN BAŞI BLOG

Kişisel ve Kurumsal Etki İçin Blogların Gücü

Salih Seçkin Sevinç

Yayına hazırlayan:  Utku Umut Bulsun

______________________________________________________________

Kişisel ve Kurumsal Etki İçin Blogların Gücü

Herkes kendini ifade edecek bir yol arıyor. Mağara duvarına çizilen resimden günümüzün sokak performanslarına uzanan yelpazede tüm insanlık, düşünce ve duygularını yansıtabileceği araçlarla hızla bağ kuruyor.

Okuduğumuz kitap, gezdiğimiz yer, giydiğimiz kıyafet, yediğimiz yemek ya da çalışma hayatında karşılaştıklarımız… Yazmak, fotoğraflamak, anlatmak, kayda almak istiyoruz.
Bloglar kalıcı ve bize özgü ifadelerin en kullanışlı araçları.

Şirketlerin ve kuruluşların da kendilerini ifade etmeye, mesajlarını ulaştırmaya ihtiyaçları var. Doğru insanlara, doğru mesajı iletmek; diyalog kurmak ve süreklilik sağlamak gibi stratejik meseleler, blogları doğru kullanan şirketler için eskisi kadar netameli değil.

Dijital dünya henüz çok genç olmasına rağmen, o kadar çok geçici hevese sahne oldu ki…  Sürekli değişen akıntıların arasında güvenli liman imkânı sunan blogların gücüne her geçen gün daha fazla şahit olacağız.

-Blog yazmanın profesyonel nedenleri

-Wordpress, Tumblr. Hangi blog servisini kullanmalısınız?

-Blog türleri (kişisel bloglar, kurumsal bloglar, imece bloglar).

-Blog tasarımı, İçerik için kullanılacak materyal, Yorumların moderasyonu, Arama motorları, Kurumsal iletişimcilere tavsiyeler,

-Bloggerlarla nasıl iletişime geçilmeli?

-Blogdan para kazanma.

Optimist İdea 2013

“İşbirliği”

_____________________________________________

Optimist Yayınları olarak Türkiye’nin düşünce yaşamına katkıda bulunmak amacıyla her yılın Mayıs ayında farklı alanlarda faaliyette bulunan ülkemiz düşünürlerinin aynı konuda ama farklı disiplinler temelindeki makalelerinden oluşan bir düşünce dizisi yayınlamaya başlıyoruz.  Türkiye’nin ve dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu başlıkların anlamlı ve yararlı olacağından hareketle İşbirliği konusuyla başlamaya karar verdik.

Batıda 2008’de başlayan ekonomik altüstlükler bizi, kişisel çıkara ve azami kâra dayanan ekonomik ve finansal sistemlerin çökmeye mahkûm olduğu gerçeğiyle yüzleştiriyor; iş hayatında ve ekonomide işbirliği ihtiyacı kendini dayatıyor. Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı meydana gelen ekolojik felaketler işbirliğinin firmaların, kurumların, yörelerin ve ülkelerin ötesinde gerçekleşmesi gerektiğini ortaya koyuyor. İnternet ve hızla gelişen teknoloji ise işbirliği açısından yeni, kolay erişilebilir ve verimli çalışan platformlara olanak sunuyor.

Bir yandan günümüzün meydan okumalarına yanıt vermeye, diğer yandan tarihinden bugünlere sarkagelen sorunlarını çözmeye çalışan Türkiye’de işbirliğine duyulan ihtiyaç hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Bu nedenle kitabımızın bu doğrultuda yeni adımların atılmasına katkıda bulunmasını umuyor, makaleleriyle bize yön gösteren değerli yazarlarımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Gelecek yıl Optimist İdea’nın ikinci sayısında buluşmak üzere…

Optimist Yayın Kurulu

·        Erdal TaluGeleceğimiz İşbirliğine Bağlıdır,

·        Fatmagül BerktayPolitik Dayanışma ya da Paylaşılan Farklılıkların Politikası,

·        Ümit Barış Kutman Doğada İşbirliği,

·        Savaş CeylanÖrgütlerde İşbirliği,

·        Gönül Dinçerİşbirliği ve Kadınlar,

·        Elif Kalan“Ortaklık” – “Ortak Olma” ve Gençlik,

·        Zeynep YurtkuranEndüstriyel Mutualizm,

·        Mutlu Dinçerİstanbul’un Zaman Kapsülü,

·        Fatmanur ErdoğanSu Yönetiminde İşbirliği,

Ayşegül Yücel GürerkFarklı Dünyalardan İnsanlar İşbirliği Yapabilir mi?

İşletmelerde Problem

Yönetimi

Dr. Duygu Kızıldağ

Yayına Hazırlayan: Zeynep Hale Akman

_____________________________________________

İşyerinizde her gün aynı sorunlarla boğuşmaktan sıkılmadınız mı?

Elinizdeki kitapta uygulanır uygulanmaz işletmenizdeki tüm problemli davranışları ortadan kaldıracak mucizelerden bahsedilmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere kitap, belki de işyerinde her gün karşılaştığınız problemli davranışlarla ilgili. Burada problemli davranış kavramı derinlemesine incelenerek, okurlara problemli davranışların yönetimine ilişkin öneriler sunuluyor…
Kitabın getirdiği yenilikse problemli davranışları bir risk unsuru olarak değerlendirmek ve davranışsal risk yönetimi başlığı altında incelemek. Hatta biraz teorik olsa da bir model önerisinde de bulunuluyor: Davranışsal risk yönetimi modeli.

Yazar hakkında:

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde lisans öğrenimini tamamlayan Duygu Kızıldağ, aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam ederken özel sektörde İnsan Kaynakları Departmanında işe başladı. İnsan Kaynakları Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması başlıklı yüksek lisans tezinin ardından iş analizleri, iş tanımları ve yetkinlikler, eğitim yönetimi, performans yönetimi, yönetim bilişim sistemleri… gibi pek çok başlıkta şirket içi eğitimler verdi. 2006 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde İşletme doktorasına başlayan Kızıldağ, 2010 yılında Örgütlerde Problemli Davranışlar ve Davranışsal Risk Yönetimi başlıklı doktora tez çalışmasını tamamladı. Halen Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.

Duygu Kızıldağ; problemli davranışların ve davranışsal risklerin yönetimi, yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi, girişimcilik ve aile işletmelerinde kurumsallaşma konu başlıklarında çalışmaktadır. Yönetsel Açıdan Risk Yönetimine Bir Bakış: ISO 31000 Risk Yönetimi başlıklı kitabın yazarıdır. Aynı zamanda çeşitli kurum ve kuruluşlara aile anayasası, iletişim, halkla ilişkiler, zaman yönetimi, stres yönetimi ve etkili takım çalışması eğitimleri vermeye devam etmektedir.

İŞ’TE TÜRK

Business Over Turkish Coffee

Zafer Parlar

Çift yüzlü baskı: Türkçe – İngilizce

Çeviren: Kerem Çiftçioğlu

Yayına Hazırlayan: Mutlu Dinçer

Kapak Tasarımı: Ayşenur Ataysoy

_______________________________________________

Bir Avrupalı ya da Asyalı’nın Gözünden Türklerin İş Yapma Biçimleri

Türkiye’nin Doğu ve Batı’nın, eskiyle yeninin aynı anda var olduğu çok renkli bir iş kültürü var. Bazı iş ilkelerini ve arkasındaki nedenleri anlamak çok kolay değil. Bu kitabın yazılmasının ana nedeni farklı kültürlerden insanların Türkiye’yle iş yaparken önyargıların değil, temel iş ilkelerinin bilincinde, sürtüşmelerden uzak daha verimli ve keyifli çalışmalarını sağlamak. Bu sayede onlarla iş yapan Türkleri de rahat ettirmek.

Her yazıda bu ülkeye özgü iş kültürüne dair bir şeyler bulmanız umuduyla, eğlenceli okumalar dileriz”

Zafer Parlar: Kariyerine Mexx International’ın Hollanda genel merkezinde Yeni Pazarlar Geliştirme Yöneticisi olarak başladı. Orta ve Güney Amerika, Güney Avrupa ve Ortadoğu ülkeleriyle ticari ilişkiler geliştirdi.

1995 yılında İstanbul’a döndü. 2000 yılında Nike Türkiye’yi kurdu. Liderliğinde Nike, Türkiye’de 9 yılda 70 kat büyüdü. 2005’te Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Güney Afrika’dan oluşan Nike Güney Cemea bölgesinin başına atandı. 2010 yılında İstventures yatırım danışmanlığı şirketini kurdu.

KARİYER 2.0

CENGİZ ÇATALKAYA

__________________________________________

Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları

İş arama ve işe girme biçimlerinin değiştiği, dijital okuryazarlığın belirleyici olduğu yeni bir iş atmosferinin aktörü olabilme beceriniz, bugün her zamankinden daha gerekli. Çok sayıda Cv inceleyen, 4000 civarında mülakat yapan ve 1400 civarında işe alım gerçekleştiren insan kaynakları yöneticisi Cengiz Çatalkaya, kariyer yönetiminin en sıcak konularını sizin için yazdı.

 Üniversite öğrencileri kariyerlerini nasıl yönetmeli?

CV’niz 6 saniye 4 dakika mı?

Dijital ve interaktif  CV nasıl hazırlanır? 

Sosyal medya profilinizi nasıl yöneteceksiniz?

Kariyer sitesinden iş ararken nelere dikkat etmeli?

Networking’in incelikleri

LinkedIn—iş ve kariyer ağı

Kariyeriniz için Twitter kullanmanın püf noktaları

Facebook kullanarak nasıl iş bulursunuz?

Blog yazmanın kariyerinize faydası var mı?

Verimli mülakatın püf noktaları

Nasıl bir şirkette çalışmalısınız?

İşten ayrılma adabı

Kariyer öyküleri

Cengiz Çatalkaya

#İKYöneticisi #Eğitmen #Blogger

2006 yılından beri İnsan Kaynakları alanında yönetici ve eğitmen olarak çalışıyor. Türkiye’nin ilk insan kaynakları ve kariyer bloglarından Yetenekvekeriyer.com ’un kurucusu ve yazarıdır.

KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR

MAHİR ÇİPİL

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_______________________________________

KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR

“Bir işe başlarken neden “hele bir başlayalım da gerisini bir şekilde hallederiz” deme eğilimindeyiz?

Türkiye’de işleri ve projeleri yönetirken diğer ülkelere kıyasla neleri farklı yapıyoruz? Peki ya bu farkların sebebi ne?

“Kervan Yolda Düzülür” işte tüm bu sorulara yanıt veren keyifli bir kitap.

Türk işi proje yönetiminin manifestosunu gerçek hayattan anlaşılır örneklerle ve rahat okunan bir dille anlatıyor. Üstelik dünyanın önde gelen yöntemlerinden yola çıkarak projeleri daha iyi yönetebilmek için pratik, uygulanabilir tavsiyeler de veriyor.

Profesör Acar Baltaş, Bosch CEO’su Steve Young, Türk Telekom CEO’su Paul Doany gibi deneyimli yöneticilerin de yorumlarıyla birlikte…”

KOÇLUK OKULU

Timur Tiryaki

_____________________________________________

Profesyonel Koçluğun Yöntemleri

Koçluk becerileri ve koç yöneticilik yöneticilerden beklenen bir standart haline geliyor.  Ayrıca kişisel bir stratejik planlama süreci olarak koçluk, özel hayatlarımızda da fark yaratıyor. 2013 yılından itibaren Türkiye’de de bir meslek olarak kabul edilen “Koçluk” hakkında yazılmış bu kapsamlı kitapta okuyacağınız bilgileri en az üç farklı alanda kullanabilirsiniz:

Bir insan olarak koçluk yaklaşımını benimsemek. Herkes için, anne-babalar, eşler, öğretmenler için Koçluğu bir yönetim aracı olarak kullanmak. Yöneticiler ve yönetici olmak isteyenler için Profesyonel bir koç olmak. Koçluk becerilerini ana işi haline getirmek isteyenler için.

Aslında genç kuşağın aradığı kesinlikle “Koç Yöneticiler”. Tüm bu kavramları 2009’dan beri Timur’la birlikte öğreniyor olmanın gerçek mutluluğunu yaşıyoruz.

Erol Bilecik, Index Grup CEO’su

Değerler ve insan odaklı yaklaşımın önemli bir savunucusu olan Timur Tiryaki’den tüm yöneticilerin okuması gereken, koçluk ve yönetici koçluğu kavramına dair heyecan verici bir çalışma daha!

Eyüp Toprak, Great Place to Work Ülke Müdürü

Organizasyonların temeli insandır, insana dokunmanın ve düşünce şeklinde minik bir değişiklik yapmanın çarpanı tahmin edilenden çok büyüktür. Bunu 5Y koçluk modeliyle anlatan Timur Tiryaki’yi kutluyorum.

Ayse Uça, Datassist Genel Müdürü

Timur’u meslektaşlarımdan ayıran en temel fark uzmanlık derinliğidir. Bu sebeple her girdiği kuruma ve destek verdiği bireye değer katar. Bunu deneyimlemiş biri olarak ülkenin sayılı ve önemli koçlarından biri olduğunu düşünüyor ve her kitabını sular seller gibi, zevkle okuyorum.

Gülçin Poyraz, Aras Kargo İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Timur Tiryaki, bu mesleğe entelektüel açıdan bakmamızı sağlayacak önemli katkılar sunuyor. Koçluk hakkında düşünülmesi, öğrenilmesi gereken ne çok şey olduğunu bize hatırlatıyor.

Çağlar Çabuk, Profesyonel Koç, Eğitmen, Danışman

MÜZAKERE OYUNLARI

Dr. Hakan Karabacak

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_____________________________________________

Müzakere Oyunları meraklı bir araştırmacı. Müzakereler âlemine bir seyahate çıkıyor. Bu seyahatinde türlü türlü kavramlar, ilginç olaylar ve örneklerle karşılaşıyor. Bilim dünyası ve bilimin parlak çocuğu oyun teorisinin gözlüğüyle bakıyor müzakerelere. Birbirleriyle iletişim kuran insanların aralarında dolaşan iki afacan kardeş gözüne takılıyor. Bunlar bazen birbirlerini kovalıyorlar, bazen kol kola geziyorlar. Oyun sahaları ise günlük hayat, iş dünyası, uluslararası ilişkiler ve birden fazla insanın olduğu her yer. Büyük kardeşin adı kazan-kaybet, diğerinin kazan-kazan. Fakat bu kardeşler hiç benzemiyorlar birbirlerine. Müzakereler âlemine ilk adım atan büyüğün mizacı biraz sert; arada bir hırçınlaşıyor, hep rekabet etmeyi seviyor, “kazanan sadece ben olayım” istiyor. Küçük kardeş yumuşak huylu; birlikte oynamayı seviyor, işbirliğine yatkın, “kazanacaksak bunu birlikte başaralım” diyor. Oyun sahasına birlikte çıktıklarında aralarında gizemli ve gerilimli bir etkileşim görülüyor. Müzakere Oyunları, müzakereler dünyasının birbirine benzemez bu iki kardeşinin karakterlerini, tavırlarını ve birbirlerine yaklaşımlarını inceliyor.

Müzakerenin özündeki oyun

Müzakere oyunlarında denge

Rasyonellik yanılgısı

● Kazan-Kaybet Müzakeresi

Bilim müzakerecinin hizmetinde  

En iyi alternatifin peşinde

Kazan-Kazan Müzakeresi

Müzakere konusuna odaklanmak

Sorgulayıcı müzakere                    

Koalisyon oyunlarına bir ziyaret

SWOT Analizinden güç almak

Müzakerecinin İkilemi

Bir ikilemden diğerine

Müzakerecinin ikilemine düşmemek

Uluslararası müzakerelerden dersler

NETWORKING

Ertuğrul Belen

______________________________________________________________

Tanımadığınız insanlarla nasıl rahatlıkla tanışabilir ve işbirliği yapabilirsiniz?

 Girişimciliğin Altın Kuralları ortak yazarı Ertuğrul Belen’den, dünyada son dönemde başarının formülü olarak bilinen, Networking’le ilgili Türkiye’de yazılan ilk eser.

Networking kitabı, iş dünyası ve sosyal yaşantınızı hayalleriniz doğrultusunda, ilişkilerle tasarlamanın önemine dikkat çekiyor. Hedeflerinize, ancak diğer insanlarla kurduğunuz güçlü bağlantılarla ulaşabileceğiniz fikrini ve bu süreçte Tanışma, Tanıştırma ve Tanınmanın inceliklerini ele alıyor. Networking bugüne kadar duyduğunuz pek çok şeye temas ediyor; iletişim, vücut dili, etkili konuşma, iş geliştirme, kariyer planlama, satış teknikleri, motivasyon, insan kaynakları, liderlik… Networking’i farklı kılansa; tüm bildikleriniz ve bu kitapta yeni duyacaklarınızı, doğru zaman, doğru mekân ve en önemlisi doğru çevreyle değerlendirdiğinizde yaşamınızda hemen hissedeceğiniz değişim olacak.

Networking kitabı, insan tanımanın da bir sanat olduğunu bizlere gösteriyor.”Endeavor Türkiye

OYUN BİTTİ

Salim Kadıbeşegil

Yayına hazırlayan: Zülfü Dicleli

Kapak tasarım: Akın Gülseven

Karikatürler: Ali Kamil Uzun

_____________________________________

Yolculuğunuz gerçekten “anlamlı” mı? Bir yandan yaptığınız kariyer, diğer yandan yaşamın içinde durduğunuz yer “anlamlı” mı?

Kendini yenileyemeyen sistemler, eski kanunlar, yönetmelikler, iş yapma biçimleri tarih sahnesinden silinmeye başlıyor. Yakın geçmişin “yanlışları” üzerine kurulu bir dünyada artık yaşamın sürdürülemeyeceği gerçeğinden hareketle, içimizi ısıtacak çözümler üretmek zorundayız.

Hangi şirkette, nasıl bir pozisyonda çalışırsak çalışalım, hangi eğitim kurumunda okursak okuyalım, yarınlarımıza güvenle bakmak için yüzyılın en acil sorularına yanıt aramamız gerekiyor.

İşte bu kitap, yaşamın içinde kaybettiğimiz değerleri nerede ve nasıl bulacağımızı anlatıyor. İnsanın insan gibi yaşayabileceği bir toplum yapısına giden yolda iş hayatının ve buna yön verenlerin kendilerine nasıl “çekidüzen” verebileceğinin bazı ipuçlarını ortaya koyuyor.

Taşlar yerine oturmaya başlarken, yaşam ile kendiniz arasındaki düğümleri gözden geçirmek için doğru yerdesiniz.

OYUNLAR BAŞLASIN

DR. HAKAN KARABACAK

____________________________________________

Stratejik Düşünce İçin Akıl Oyunları

Stratejik düşünceye her alanda ihtiyaç var. Neredeyse her önemli kararımızın altında onun imzası bulunuyor. Hedefler koyabilmemizi ve bunları gerçekleştirebilmemizi sağlayan onun ta kendisi.

Bu kitap stratejik düşüncenin zihinsel alt yapısına, temeline iniyor. Cevabını aradığı sorular şunlar:

Sağlam bir stratejik düşünce, nasıl bir zihinsel altyapı veya temel üzerine inşa edilmeli?

Bu zihinsel altyapı nasıl güçlendirilebilir?

Kitap, sağlam bir stratejik düşünce altyapısı için dedektif gibi düşünün; zihinsel kalıplara hapsolmayın; sezgilerinize güvenin, düzenleri keşfedin; mantığınızı yanınızdan ayırmayın; problemlerle yüzleşin; bulmaca çözün ve satranç oynayın diyor.

Zihinsel altyapının unsurlarına daha yakından bakmak ve bu temeli sağlamlaştırmak için akıl oyunlarına yer veriyor. Siz soruları çözdükçe stratejik düşüncenin temelini keşfedecek ve sağlamlaştıracaksınız. Akıl oyunlarıyla güçlendirdiğiniz zihinsel altyapının üzerine istediğiniz yükseklikte bir stratejik düşünce inşa edebilirsiniz.

Saygılarımızla

PAZARLAMA İLETİŞİMİNDE SOSYAL MEDYA

Salih Seçkin Sevinç

Yayına hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________________________

Geleneksel Medya Miadını Doldurdu mu?

Milyonlarca liralık TV reklamlarının yaratamadığı etkiyi yaratan çok özgün işlerle artık her gün karşılaşıyoruz. Tüm şirketler, “sosyal medyada yoksan, yoksun!” acı gerçeğiyle yüzleşmeye başladılar. “En iyisini biz yaparız, bizim ürünümüzü alın” diyenler eski itibarlarını çoktan kaybettiler. Tüm dünya bir kabuk değişimi yaşıyor. Elbette buna direnenler de var.

Pazarlamanın geleneksel medyanın tekelinden sıyrılmaya başladığı bir çağda yaşıyoruz. Bir yandan da bizi biz yapan geleneksel değerler yeniden önem kazanıyor. Yaratıcılık, girişimcilik, cesaret gibi kavramlar artık daha değerli. Sosyal medya, ateşi tanrılardan alıp insanlara sunabilme fırsatı yaratıyor. Tamam, ama ellerimizi yakmadan bunu nasıl yapacağız?

Pazarlama iletişimi hassas bir konu. Hele sosyal medyada pazarlama daha da hassas… Kabuk değişimine direnmeyen, kendini doğru ifade edebilen markalar insanlara daha kolay ulaşıyor. Söylediğiniz her satış cümlesini ağzı açık dinleyip itaat eden kalabalığın yerini daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı bir müşteri profili alıyor. Tam da bu nedenle, sosyal medyayı doğru, dürüst, bilinçli kullanan markalar ayakta kalırken baba yadigârı çığırtkanlığa devam edenler Youtube’da komik bir video olmaktan öteye geçemeyecek!

Bu kitabı okuduğunuzda:

-Ürün ya da markanız için en doğru sosyal medya stratejisini geliştirmek için ihtiyacınız olan tüyoları,

-Hangi sosyal medya aracında nasıl adımlar atmanız gerektiğini,

-İyi belirlenmiş ve doğru uygulanmış strateji örneklerini,

Mobil uygulamaların bugün geldiği son noktayı,

Ve son yılların en çok kafa karıştıran sorusunun yanıtını bulacaksınız: Kimdir bu sosyal medya uzmanı?

Pazarlamada Yeni Ustalık

Yeni Dönemin Pazarlama Trendleri

Zeki Yüksekbilgili

Yayına hazırlayan:  Mutlu Dinçer

______________________________________________________________

Modern hayatın belki de bize sağladığı en büyük yüklerden biri tercih etme zorunluluklarımız.

Üstelik tercihlerimizin sayısı artmaya devam ediyor. Peki, satın alma kararlarımız bunca tercihten nasıl etkileniyor? İşte pazarlamacıların sürekli kendilerine sormaları gereken soru tam olarak da bu olmalı. Artık üreticilerin ve biz pazarlamacıların elinde çok fazla seçenek kalmadı. Çevresinde neler olduğunu hızla anlamaya çalışıp zaman kaybetmeden bir şeylerin değiştiğini kabul edenler, gıpta edilecek bir verimlilik kazanacaklar.

Bu kitap pazarlama planlarını bu yeni dünyaya göre yeniden uyarlamak isteyenler için gerçek bir rehber.

Karar Vermek ve Satış

Bir Satıcının Büyük Hataları

Sizin Gerçek Rakibiniz Kim?

Endüstriyel Pazarlarda Satış

İnternet İçin Basın Bülteni Hazırlama İpuçları

E-Posta Yollarken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Telefonla Satışta Yapılan Büyük Hatalar

Buldozer Tipi Satıcı

Pazarlama Miyopluğu

Satışları Artırmak İçin 14 Basit Tavsiye

Satış Kapatma

Reklamlarınızda Kullanmamanız Gereken 5 Kelime

Pazarlamada Farklılaşma

Eşsiz Anahtar Kelimeler

Saklı Hayatlar

 Mehmet Uhri

Harf Tamircisi

 Yayına hazırlayan: Mutlu Dinçer

_____________________________________

Bir tıp doktorunun kaleminden…

 Kendi kabuğumuzun içindekini bir tamirci sabrıyla anlatan Harf Tamircisi’nin dükkânına hoş geldiniz.

“Gençken hayat güzel yazılmış bir kitap veya yazı gibi olmalı diye düşünürdüm. Sonraları kendini iyi ifade eden cümle gibi olmanın güzel bir hayat için yeterli olduğunu düşünür oldum.

Kırkından sonra ise hayat anlamlı ve yerinde kullanılan sözcüklerden öte değildi benim için.

Hep o sözcüğü kovaladım.

Şimdilerde ise hayatın harf, sadece bir harften ibaret olduğunu düşünüyor, onun için yazıyorum.”

 Saklı hayatlar her şeye rağmen kendi olmaya çabalayıp o büyük resmin küçük parçalarını biriktiren koleksiyonerler için kaleme alındı.

Elindeki resmin eksik parçalarını arayanlar bu sayfalarda heyecan verici karşılaşmalar ve birilerine anlatma gereği duyacakları küçük tanıklıklar bulacak.

SATICININ KARİYER YOLCULUĞU

Dr. Melik Karabıyıkoğlu

__________________________________________

SATICININ KARİYER YOLCULUĞU

Albert Camus “Dünyanın en eski mesleği kendini satmaktır. Bunu fahişelikle karıştırmak da bir o kadar eski bir yanılgıdır” derken, Robert Louis Stevenson “Herkes ama herkes hayatını bir şeyler satarak kazanır” der. Sonuçta gelinen nokta satışın herkes tarafından yapıldığı ve uygulandığından başka bir şey değildir.

Müşterinin bu kadar ön planda olduğu bir dünyada “Ne olsa satarım” yaklaşımı artık tarih oldu. Özgüven bir satıcı için çok önemlidir. Bununla birlikte satışın dinamiklerini anlamak, satış kanallarının özelliklerini, hangi müşteriyi, hangi kanalda, nasıl satın alma yolculuğuna çıkartabileceğimizi bilmek ve uygulamak iyi bir satış profesyoneli olmak için temel beceridir.

İşte elinizdeki bu kitap, bu farklılıklarına rağmen satışın ne olduğunu, nasıl yönetilmesi gerektiğini, satış kanallarının nasıl farklılaştığını ve hangi sektörde, hangi pozisyonda olursanız olun temel yetkinliklerinizin neler olması gerektiğini anlatması için yazılmıştır. Satış profesyoneli olmadığımız halde, hayatın içinde bir şeyler sattığımız durumlarla da karşı karşıya kalıyoruz. Öyleyse sadece profesyonellere değil, satışı anlamaya çalışan, yeri ve zamanı geldiğinde bir şeyi satmak zorunda olan herkes bu kitaptan yararlanabilir. Hiçbir eğitim, hiçbir kitap, okuyucusunu, ertesi gün iyi satıcı yapmaz. Bu kitap da yarın okuyucusunu iyi satıcı yapmayacak. İyi satıcı olmak için bakmadıkları yöne bakmalarını ve kendilerine nasıl bir elbise hazırlamaları gerektiğini anlatacak.

Umarım benim yazarken aldığım keyfi siz de okurken ve sevdiklerinizle paylaşırken alırsınız.

Satıcının Kariyer Yolculuğu’na hoş geldiniz…

Dr. Melik KARABIYIKOĞLU

Saygılarımızla

Çok Satan Beyin Oyunları’nın yazarından

SATIŞ OYUNLARI

TAMER DEMİRDELEN

_____________________________________________

“İlerlemeyi istediğiniz meslekten, 100 milyon dolar kazanmış bir meslektaşınız, başarısının gerçek sırlarını içeren bir kitabı sadece sizin için yazsaydı, bu kitap için ne kadar ödemeyi göze alırdınız?”

—İzak Levi, CEO, Cemile

“Mevlana’nın ‘Kapalı kapı yoktur yanlış anahtar vardır’ sözü aklıma Tamer

Demirdelen’i getiriyor. Kitapta da göreceğiniz gibi o bir çilingir…”

—Hakan Kaya, Clinical Professor, Washington State University

Çoğumuz spor yaparak ve doğal beslenerek daha sağlıklı olabileceğimizi biliriz ama yine de harekete geçmeyiz. Neredeyse bütün satış kitapları, sadece satış tekniklerini anlatır yani faydalı besinleri ve spor hareketlerini. Oysa daha da önemli olan okuyucunun dönüşebilmek için gerekli enerji ve yöntemleri kitabın satırlarında bulabilmesidir.

“Bilgi, kaslarımıza nüfus etmediği sürece bir söylentiden ibarettir.” Yeni Gine sözü

Hayatta istediğin sonuçları elde edemiyorsan, ilk bakman gereken yer günlük alışkanlıkların!  Alışkanlıklarını kendi lehine çevir, hayatın değişsin

Satış Oyunları; okurunun farkındalığını, yaratıcılığını, yeni alışkanlıklarını ve satış gücünü harekete geçirmek için bir kılavuz.

Hareket çok önemli çünkü satış işinde, hedefle bulunduğunuz nokta arasındaki mesafe, çoğunlukla, yeni bir görüşme kadardır.

Sadece oyunda kalmaya çabalamayın.

Satış oyunlarıyla, oyunu kurun!

SEVDİĞİNİZ YAŞAMI TASARLAYIN

Adım adım anlamlı bir gelecek yaratma rehberi

Ayşe Birsel

______________________________________________

“Zaman doldurarak ve birilerinin size talimatlar vermesini bekleyerek karamsar bir yaşam sürdürmenin kolay bir şey olduğunu biliyorum. Ama kolay olması öyle yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Ayşe Birsel’in daha iyi bir fikri var.”

SETH GODIN, Mor İnek ve Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır kitaplarının yazarı

Hiçbir kitap rafında hayatınızı ciddi, eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde gözden geçirmenizi sağlayacak başka bir kitap bulamazsınız. Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın ürün tasarımlarıyla pek çok ödül kazanmış Ayşe Birsel’in meslek yaşamında geliştirdiği ilkeleri ve yaratıcı süreci daha anlamlı bir hayat oluşturmaya uyguladığı benzersiz bir kişisel gelişim/yaşam kültürü kitabı.

Kitap klasik kişisel gelişim kitaplarındaki gibi talimatlar içermiyor; tam tersine çeşitli faaliyet ve alıştırmalarla okuru yaşamını iyileştirme yolunda esinlendiriyor. Kendi el yazısı ve çizimleriyle yazar bizleri hayatımızdaki huzur, anlam ve ilham arayışı gibi karmaşık konularda kendi çözümlerimizi geliştirmeye teşvik ediyor.

SPAGETTİ GİRİŞİM

Kılıçhan Kaynak

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Spagetti Girişim, size Lazanya Çerçevesi’ni sunuyor: Sistem ve tasarım düşüncesi ile radikal büyüme için yeni bir araç. Lazanya, sistem ve tasarım düşüncesine dayanan “büyüme motorlarını” düzenli olarak tasarlayarak, girişimlerin “sürdürülebilir büyümesine” yardımcı oluyor. Aynı zamanda, ana problemleri çözmenize, yaygın tuzaklardan kaçınmanıza ve inovasyon merkezli girişiminizin can damarlarını geliştirmenize yardımcı olacak tanısal bir araç sunuyor.

Kitap, meşhur girişimcilik ekosistemi Silikon Vadisi hakkında eğlenceli ve fütüristik bir hikâyeyle başlıyor. Anlaşılan, 2025’in Ağustos’unda işler iyice sarpa sarıyor. Bütün girişimcileri etkisi altına alan bir spagetti salgını başlıyor. Maruz kaldıkları spagetti kurtçuğu, karar alma becerilerini etkiliyor ve sonuçta girişimlerini tehlikeye atıyor. Doktorlar bir türlü çare bulamıyor ve kayıplar hızla artıyor. Ama durun! Bu hikâyenin bir de kahramanı var. Anlaşılan bilge kedimiz Dr. Caddy’nin bir çözümü var. Girişimcilerin tek yapması gereken spagettiyle dolmuş zihinlerini Lazanya düşüncesine adapte edebilmek.

STRATEJİ OYUNLARI

Oyun Teorisi Stratejik Kararlar Almanızda Nasıl Yardımcı Olur?

Dr. Hakan KARABACAK

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Strateji Oyunları, stratejiler dünyasında bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta stratejik kararlar bilimi olan oyun teorisini rehber olarak seçiyor. Onun rehberliğinde stratejiler dünyasının keşfedilmemiş coğrafyalarına ayak basıyor. Bu yeni topraklarda oyun teorisinin bilim dünyasında bıraktığı izleri titizlikle takip edip bazı pratik çıkarımlara ulaşıyor. Üstelik sunduğu örnekler ve vaka analizleriyle, bu çıkarımların günlük hayatta uygulanabilir olduğunu da gösteriyor.

Strateji Oyunları, oyun teorisinin stratejiler ile buluştuğu bu coğrafyalara karar alıcıları davet ediyor. Bu davetiyede, karar alıcılar olan bizlerden ise oyuncular olarak bahsediyor. Oyuncuların stratejik kararlar alırken işlerine yarayacak bakış açıları, ilkeler ve yöntemler sunuyor ve böylece doğru stratejik kararlara ulaşmalarını sağlayacak ipuçları veriyor. Bunları yaparken bir sloganı var: Doğru kararlar, mutlu oyuncular!

●Stratejik kararların seçiminde bir ipucu

●Stratejiler dansında karşılıklı uyum

●Uzlaşı stratejisi mi, çatışma stratejisi mi?

●Savaş ortamında stratejik kararlar

●Aza mahkûm eden stratejik kararlar

●Stratejik kararların seçiminde iki düşünme sistemi

●Stratejik kararlarda inandırıcılık

●Yüksek maliyetli hatalardan kaçınmak

●İhtimaller dünyasında stratejik kararlar

●Stratejiler ve ihtimaller arasındaki uyum

SUALTINDA FOTOĞRAF ÇEKMEK

Dünyanın bütün denizlerinde fotoğraf çekmiş bir ustadan

Ateş Evirgen

Yayına hazırlayan: Mutlu Dinçer

_____________________________________

Makine seçiminden kullanılan ekipmana, çekim tekniklerinden Türkiye ve dünya denizlerine, sualtını fotoğraflamak için ihtiyaç duyduğunuz her şey! Yirmi yıldır su dünyasını fotoğraflayan Ateş Evirgen’in büyük bir miras niteliğindeki eseri, ekosistemimizin az bilinen canlıları hakkında da detaylı bilgiler içeriyor.

Bu usta fotoğrafçının yerkürenin tüm denizlerinde çektiği olağanüstü fotoğrafları eşliğinde çevirdiğiniz her sayfada, sualtı dünyasının size düşündüğünüzden daha yakın olduğunu hissedeceksiniz.

Fotoğraf makinenizi suyla tanıştırmanın tam sırası!

Kitap için ne dediler:

Renklerin kaybolup yeşil ve mavinin hüküm sürdüğü derinliklerin gerçek güzelliklerini su üstüne çıkarabilmek kameranın hünerine değil, bu kitaptaki bilgilere bağlıdır.

Prof. Dr. Ahmet C. Yalçıner
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü
Okyanus Mühendisliği Araştırma Merkezi

Bu kitap aslında herkese lazım. Sualtına indikten sonra  mükemmel  fotoğraflar çektiğini zannedip mutlu bir şekilde güverteye çıkan  pek çok kişinin  sonuçlara bakınca  canının  sıkıldığını gördüm. Çünkü temel bilgilerden yoksun olarak sualtına inmişlerdi  ve  olan olmuştu. Bence  siz önce kitabı okuyun, sonra  makine için karar verin, daha sonra da fotoğraf çekmeye başlayın.

Prof.Dr.Bayram Öztürk
İ.Ü.Öğretim Üyesi ve  Türk Deniz Araştırmaları Vakfı  Başkanı

Ben sualtı dünyasını Ateş Evirgen’in fotoğraflarıyla tanıdım, sevdim. Ama yıllarca o büyülü dünyayı sadece fotoğraflardan, TV’den izlemeyi tercih ettim. Ta ki Mısır’da çalışmaya başlayana kadar. Evimin neredeyse önünde mercan resifleri olunca, 57 yaşında dalmaya başladım. Keşke Ateş’in ne demek istediğini daha önce algılayabilseymişim. Aranızda henüz dalmayan ve fotoğraf makinelerini suyun altına sokmayanlar varsa, yol yakınken bu hatadan bir an önce dönmelerini öneririm.

Tunç Müstecaplıoğlu                                                                                                                                Odeon Turizm  Mısır Genel Müdürü

THE ART OF NETWORKING

ERTUĞRUL BELEN

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_____________________________________________

THE ART OF NETWORKING

Did you know that 70% of the new business players have emerged through the power of networking?

Furthermore, such cooperations only get established after the fifth meeting or encounter. In other words, this process requires effort, ambition, time, and most importantly a network.

There’s more! It has been scientifically proven that every individual is acquainted with 200 other people and, with the “Six Degrees of Separation” concept, you can actually reach anyone you like. Your contacts and their network can open up brand new horizons for you, as you have a 63% higher chance of succeeding at a meeting with a reference from someone in your network.

It’s completely in your hands to reach whoever you want to meet, and even do business with them, as long as you know the right people.

HOW WOULD YOUR LIFE CHANGE IF YOU COULD MEET ANYONE IN THE WORLD YOU LIKE?

HOW CAN YOU MEET NEW PEOPLE AND ESTABLISH  COOPERATION WITH THEM?

The first book about Networking in Turkey includes striking real life stories from Ertuğrul Belen, who has helped over 50,000 professionals and entrepreneurs with his Meet, Introduce and Get Recognized™ methodology, and through BNA Speed Networking™ events.

The Art of Networking: Meet, Introduce and Get Recognized emphasizes the significance of designing your professional and social life through relationships in your network, in order to achieve your goals. It demonstrates that it is only possible to reach your goals through strong connections, and teaches you to Meet, Introduce and Get Recognized™ as part of this process. The book deals with a variety of networking topics: Communication, body language, effective speaking, business development, career planning, sales techniques, motivation, human resources and leadership… But what renders “Networking Vision” unique among other similar techniques is that you’ll feel and observe an immediate and significant change in your life if you apply what you already know and what you read in this book, at the right time and place, and more importantly through the right network.

ABOUT THE AUTHOR

Defining the Art of Networking as “Meet, Introduce and Get Recognized™”, Ertuğrul Belen has helped more than 50,000 professionals and entrepreneurs to meet and collaborate through a first in Turkey, “Speed Networking” – fast and trust oriented meeting sessions – and has advised CEOs on networked company culture.

Along with his corporate networking trainings, CEO Networking Program, networking mentoring and consultancy works, his research articles have been published in the national and international press.

Ertuğrul Belen is also co-author of the bestselling “Golden Rules of Entrepreneurship”, and is a founder and executive of many leading businessmen’s and industrial networks.

Ertuğrul Belen is a Neuro-Linguistic Programming (NLP) Master Practitioner and Certified NLP Coach and Professional Coach by Erickson International. Belen is a graduate of Galatasaray High School and University of Wisconsin-Oshkosh.

ÜÇ CEKET KARAR VERME YÖNTEMİ

Ve Öykülerle Uygulamaları

Mete Han

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Liderlerin, iş insanlarının, CEO’ların, farklı düzeylerden yöneticilerin verdikleri kararlar kuruluşları ve burada çalışan insanların hayatlarını doğrudan etkiler. İş hayatı yanı sıra kişisel yaşantılarda da bir dizi kararlar alınır; bunlar da hem karar alan hem de etrafındakiler açısından büyük önem taşır.

Üç Ceket Karar Verme Yöntemi çok uluslu şirketlerin pazarlama ve stratejik planlama bölümlerinde yıllarca yöneticilik yapmış bir profesyonelin karar verme becerileri geliştirme konusundaki bilgi birikimine ve deneyimlerine dayanan bir kitap. Yazar burada “lacivert ceket, kahverengi ceket ve mont ceket” metaforuyla üç ayrı düzeyde verilen kararlarda kullanılabilecek en etkili yöntemleri gösteriyor.

Başarılı yöneticilerin geliştirdikleri karar verme becerilerinden yararlanmak ve değişik karar verme durumlarına en etkili yaklaşımları bulmak isteyenlerin hizmetine sunulur.

ÜNİVERSİTE SEÇERKEN

ERHAN ERKUT

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_____________________________________________

Üniversite Seçerken

30 yılı aşkın akademik hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde dekanlık ve rektörlük dahil yönetici kadrolarında çalışarak eğitim sistemi ve paydaşları hakkında deneyim kazanan Erhan Erkut, öğretim üyeliği yapmayı hiç bırakmadı ve önceliği daima öğrencileri oldu. Dünya çapında sürdürdüğü bilimsel araştırmalarının yanında, özellikle eğitim ve girişimcilik üzerine yoğunlaşmış sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alarak deneyimlerini öğrenci ve öğretmenlerle yüz yüze paylaşmakta; birebir görüşemediklerine ulaşmak içinse bloğunda (erhanerkut.com) yayınladığı inceleme yazıları ve sosyal medya paylaşımlarını kullanmaktadır. “Üniversite Seçerken” isimli bu kitabında, üniversite seçiminin yanında genel olarak üniversitelerden, üniversitelerin gençlere ne verdiğinden (ve vermediğinden) ve en önemlisi lise öğrencilerinin kendilerini geliştirmeleri için nelere odaklanmaları gerektiğinden de bahsederek gençlerimize akademik ve profesyonel kariyerlerinde rehber olmaktadır.

Erhan Hoca, kitabı tek yönlü bir aktarımın ötesine taşımak amacıyla, okuyucuyu kitapta bahsedilen konularda Twitter (#UniSecEE) üzerinden kendisi ile iletişime geçmeye davet ederek, okuyucuların da soru ve yorumlarıyla katkı yapabilmesinin yolunu açmaktadır.

ÜN’LÜLERİN KALEMİNDEN

ÜN OKULLARI

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

_____________________________________________

ÜN’LÜLERİN KALEMİNDEN

Necip Fazıl’ın ‘’Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur’’ sözünden hareketle; odun olmamak, tomurcukları büyütmek… Üstelik bu iklimde sevmek, bıkmadan usanmadan sevmek… Yazın sıcağına, kışın zemheri soğuğuna hazırlamak tomurcuğu… Su olabilmek örneğin, toprak olmak, ışık olmak…

Tomurcuk derdinde olan soylu insanlara; öğretmen olabilme, öğretmen olarak yaşayabilme ve ölünceye kadar öğretmen kalabilme çabası içinde olanlara ve öğretmenliğin kutsiyetine inananlara selam olsun…

Biz bir eğitim kurumuysak ve eğitimciysek; hayatı birlikte anlamlandırmak ve sizleri hayata hazırlamak adına hayatın ta kendisi olmak istiyoruz. Biz ÜN’lüler; tartışma olmadan fikir üretimi gerçekleşmez dedik ve ‘’düşünelim, araştıralım’’ diyerek çıktık yola.

Çünkü farkındaydık; fikirlerini ifade etmeyen bir insanın özgüveni, konuşma yeteneği, yaratıcılık yönü gelişemezdi. Bizim öğrencilik dönemlerimizde de birçoğumuz üretmek yerine üretilmişi kullanmadık mı? Hani nerede kalıpları kıran, ezberleri bozan, sunulan düşünceleri sorgulayan, fikir üreten insanlarımız?

Bizler bu projeyle 21. yy becerileri içinde önemli bir yere sahip olan ‘’problem çözme’’ yetisini tomurcuklarımızın öz suyuna katalım dedik.

Kısacası; bir hayat amaçları olsun istiyoruz…

Biz ÜN’lüler; yangına, serçenin ağzında taşıdığı su misali müdahale etmeye çalıştık. Öğrenci, öğretmen ve velilere bir ‘’soru cümlesi’’ verildi ve kendi fikirlerini sunma fırsatı buldular. Tüm okul olarak kalemimizi konuşturup yaratıcılığımızı artırma fırsatı yakaladık. Kendi çözüm önerilerimizi önce kendi hayatımıza adapte edeceğimizin de sözünü verdik. Mahatma Gandhi der ki: ‘’Dünyada görmeyi arzu ettiğimiz değişimin kendisi olmazsak, değişim hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir.’’

Amatör olarak başladığımız bu serüvende, hayatlarımızı ustalaştırmak temennisiyle…

Özel ÜN OKULLARI

VERİMLİLİK SAVAŞLARI

Hakan Cengiz

_____________________________________________

TÜRKİYE’DE KAİZEN GÜNLÜKLERİ

“Sahada sonuç odaklı ve fabrika çalışanları ile birlikte yapılan Kaizen çalışmaları sayesinde verimliliğimizin artmasına ilave olarak yeni bir üretim kültürüne adım attık. Kaizen çalışmalarının başlangıcında değişime direnen çalışanların Kaizen kapsamında teklif yapma aşamasına gelmesi mayanın tuttuğunu gösteriyor. Bu çalışmalar kapsamında fabrikamızın çok az bir maliyetle dünyadaki en yeni sistemlerle donatılmış üretim tesisleri seviyesine getirilmiş olması tesis modernizasyonu için de çok güzel bir örnek oldu.“

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün

“Beraberce kendi içimizde tasarlayarak üretip kurduğumuz ve hayata geçirdiğimiz ergonomi, el becerisi ve eğitim stantları, sektöründe bu konuda da öncü olarak ANADOLU ISUZU’nun başarısının kaynağının her konuda öncü olmak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hayata geçirmiş olduğumuz mavi yaka eğitim ve gelişim merkezi ve sistemi dünyadaki diğer ISUZU fabrikalarına rol modeli olmuştur ve bu da ülkemiz ve firmamız adına bizler için de bir gurur kaynağı olmuştur.”

ANADOLU ISUZU Teknik Direktörü Hakan Özenç

Bu biraz farklı bir kitap. Her şeyden önce normal bir kitap akışına sahip değil. Sıkça aldığım öneriler ve hatta bazen zorlamalar üzerine, çalışmalarda yaşadığım tecrübeleri paylaşmaya karar verdim. Böylece benzer çalışmalarda bulunanlara bir fikir verebilir, onların işlerini kolaylaştırabilir, sanayiye ve topluma bir katkı sağlayabilirim diye düşündüm.

Kaizen, kısa vadede bizim ülke ve toplum olarak refahımızı artırabilmemiz için elimizde olan yegâne silahtır. Bu silahı kullanmayı çok iyi öğrenmeliyiz ve de çok ama çok iyi kullanmalıyız. Kaizen, bugün firmalarımızın hayatını kurtarabilecek derecede önemli bir araçtır. Kaizen, işsizlik sorunumuzu çözebileceğimiz, çalışanlarımıza daha fazla kazançlar sunabileceğimiz tek silahımızdır.

Dünyanın başka yerlerindeki uygulamaları Türk firmalarına ve çalışanlarına aynı şekilde adapte etmeye çalışmak başarısız olmayı tamamen garanti altına almak demektir. Türk çalışanlar neden farklıdır, neyi farklı yapmaktadırlar? Onlara nasıl yaklaşılmalıdır?

Başarısız çalışmalar yapılmış ve ümidini kaybetmiş firmalarda neyi farklı yapınca bir anda radikal ve kalıcı başarılar elde edilmeye başlandı?

YENİ EFELER

EGE’DEN İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK DERSLERİ

MELİH ARAT-İPEK GÜREL

Yayına Hazırlayan: Utku Umut Bulsun

______________________________________________

Hipokrat, Norm Cıvata, Dimes, Abalıoğlu Grubu, Özsüt, Sun Holding, Murat Ihlamur, Dalan Kimya, İnci Holding, Uğur Yüce…

Yeni Efeler Ege’den yola çıkan Türkiye’nin bu değerli markalarının iş hayatındaki yolculuğunu anlatan bir kitap. Her bir öyküde söz konusu işletmenin tarihiyle birlikte bu öyküden çıkarılacak dersler paylaşılıyor. Teklif yapmaktan finansa, üretim yeri bulmaktan eleman yetiştirmeye, ortaklarla çalışmaktan araştırma ve geliştirmeye kadar pek çok konuda tespit ve analizler yer alıyor.

Melih Arat ve İpek Gürel’in hazırladıkları kitaptan başarıya giden yolda girişimciyi bekleyen riskleri ve tehlikeleri bu şirketlerin kurucularının ve bugünkü yeni kuşak yöneticilerinin ağzından öğreniyorsunuz. Yılların süzgecinden geçmiş bu damıtılmış bilgiler ve deneyimler aynı zamanda çok önemli yaşam dersleri niteliğinde.

Yeniden Düşünürken

Zülfü Dicleli

Optimist Yayınları, İstanbul, 2012

  Basın Bülteni

“Benim kuşağım politikayla ilgilenmeye 1960’lı yıllarda başladı. Batı dünyası ile sosyalist ülkeler arasındaki Soğuk Savaşın ve nükleer savaş tehlikesinin en keskin olduğu, Türkiye’de demokrasinin bir gelip bir gittiği yıllardı.

Ne televizyon vardı, ne AVM ne de ATM’ler. Bilgisayar ve internet hayal bile edilmiyordu. Evinize telefon bağlanması için birkaç yıl, pasaport alabilmek için aylarca beklerdiniz. Döviz bulundurmak, yabancı sigara içmek suçtu. Zenginlik az, yoksulluk çoktu.

Bizlere dünya hep öyle gidecek, sol ve sosyalizm yükselmeye devam edecek gibi görünüyordu.

Ne var ki 1980’lerle birlikte dünyada ve Türkiye’de büyük değişimler yaşanmaya başladı. Önce sosyalizmin sonu geldi. 2000’lerde de mevcut haliyle kapitalizm sürdürülemez oldu. Şimdilerde insanlık tarihinin neredeyse son 500 yılını kapsayan Batı merkezli modernizm çağının sonunu yaşıyoruz. Daha birkaç on yıl sürecek gibi görünen bu çağ dönüşümünün ötesinde, bir ihtimal, yeni küresel bir uygarlığa yönelme perspektifi parlıyor.

Bütün bu değişim süreci boyunca birçokları gibi ben de bizim dünyaya, yaşama, sola, sosyalizme ve marksizme ilişkin görüşlerimizi gözden geçirmeye başladım. Türkiye’yi doğru okumayı öğrenmeye, dünyayı anlamak ve değiştirmek sorunsalı üzerine yeniden düşünmeye çalıştım ve çalışıyorum.

Bu kitapta okura son yirmi yıl içinde yazdığım bazı yazılardan ve yaptığım bazı konuşmalardan bir derleme sunuyorum. Bunların hepsi de ülkemizin ve dünyanın yaşamakta olduğu bu derin değişim sürecinin değişik yönlerini anlamaya ve anlamlandırmaya, yeni bir anlatı geliştirmeye katkı denemeleridir.”

Yerli Malı Stratejiyle Dünyaya Kafa Tutmak

Cenk Emre

Yayına Hazırlayan: Mutlu Dinçer

Kapak Tasarım: Nermin Uçar Vatan

_____________________________________________

Gerçek Vaka Örnekleriyle

Dünya Devlerine Kafa Tutacak Bir Şirket Yaratmanın Sırları                          

On beş yıldır dünya kazan o kepçe gezdi; her kıtadaki onlarca küresel şirkete stratejik danışmanlık yaptı. 50’ye yakın örnek vaka analizi eşliğinde ve bir polisiye roman sürükleyiciliğinde aktardığı deneyimleri, pazarlama, satış, strateji ve inovasyon konularında alın teri döken profesyonelleri eşine az rastlanır bir yolculuğa çıkartıyor.

Kitapta yanıt bulacağınız ilginç sorulardan bazıları şunlar:

·         Bir siyasi parti nasıl popüler hale gelir?

·         Bir ülke nasıl pazarlanır?

·         Spor kulüplerine yatırım nasıl yapılır?

·         Ölmek üzere olan bir marka küllerinden nasıl diriltilir?

·         Çokuluslu devlerin karşısında etkisiz olan küçük oyuncular nasıl bilek güreşi yapacak hale gelir?

·         Zayıflıklarınız nasıl stratejik avantaja dönüşür?

·         Hiç kimsenin bilmediği tüketici ihtiyaçları nasıl anlaşılır?

·         Sizin için en karlı olacak müşteriler nasıl bulunur?

·         Daha önce hiç tanınmayan bir ürün kategorisi için nasıl pazar yaratılır?

·         Herkesin fiyat rekabeti yaptığı bir ortamda nasıl mücadele edilir?

·         Rakibi kopyalamak size ne getirir sizden ne götürür?

Cenk Emre:

1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da atıldığı profesyonel hayat ona pazarlama ve stratejik planlama dünyasının kapılarını açtı. 2002-2004 yılları arasında ABD’nin pazarlama alanındaki en saygın üniversitesi Northwestern University’de İş İdaresi yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2004-2014 yılları arasında ABD’de alanında lider konumda olan çeşitli şirketlerde yönetici danışmanlık ve stratejik pazarlama yöneticiliği görevlerinde bulundu. Danışmanlık görevleri sırasında dünyanın önde gelen strateji, pazarlama, satış ve inovasyon düşünürleriyle çalışarak işi erbabından öğrenen Cenk Emre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın dört bir yanındaki çeşitli şirketlere ve kamu kuruluşlarına strateji ve marka danışmanlığı yaptı. Şu anda kurucusu olduğu Kafatutan Danışmanlık şirketi vasıtasıyla danışmanlık hizmetleri vermekte ve 12 yılı bulan gurbet hayatının ardından çok özlediği memleket havasını solumaktan büyük mutluluk duymakta.

YÖNETİRKEN RİSKSİZ MİSİNİZ?

Murat Belen

_____________________________________________

50 Gerçek Vaka ile Kurum Çapında Risklerinizi Fark Edin. Önlem Alın.
Engelleri Fırsata Dönüştürerek Kazanın.

RİSK YÖNETİMİ TESTLERİNİ TAMAMLAYARAK RİSK HARİTANIZI ÇIKARIN!

“Hangi alanda olursa olsun, iyi yönetimin en önemli girdisi bilgidir. Bilgi, deneyimle de sağlanabilir; ancak ne var ki ‘deneyim en pahalı bilgidir’. İş yaşamı ve yönetim süreçleri risklerle doludur. Bu riskler dış etkenlerden olabileceği gibi yönetici hatalarından da kaynaklanabilir. Risk, bizzat ‘siz’ de olabilirsiniz. İşte bu kitap, yaşanmışlıkları ve deneyimleri bilgiye dönüştürülmüş olarak önümüze getiriyor.”

Doğan Hasol, HAS Mimarlık Kurucu Ortağı

“Her düzeydeki yönetici ve adayların, vakadan çözüme giderken ihtiyaç duyacağı noktaları, Murat Belen’in zengin deneyim süzgecinden geçirerek aydınlattığı, değerli bir çalışma.”

Prof. Dr. Hulusi Özkul, İTÜ İnşaat Fakültesi

“Risk etkisi bir şirket için deprem etkisi gibidir. Depremler engellenemez.

Önlemler alınarak hasarsız atlatılmaya çalışılır. İş dünyasının doğası gereği riskler tamamen engellenemeyebilir ama alınacak önlemlerle yönetilebilir. Murat Belen’in kitabı tam da bunu anlatıyor. Hâlâ öğreneceğim yeni konular olduğunu, vakaları ve çözümlerini okuyunca fark ettim.”

Ferdi Erdoğan, İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı

MURAT BELEN’in, 40 yıllık kariyerinin özellikle son yirmi yılında, CEO, Genel Müdür, Bölge Müdürü, Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olarak fiilen yaşadığı deneyimler, bugün ve önümüzdeki yakın zaman diliminde, ülkemizde birçok şirketin karşılaşması ve çözüm araması muhtemel olan gelişmeleri ve problemleri kapsamaktadır.

Murat Belen, kurucusu olduğu Belen Danışmanlık (Belen Consulting) şirketiyle halen ulusal ve uluslararası şirketlerin üst yönetim danışmanlığı ve profesyonel yönetim kurulu üyeliklerini yapmaktadır.

Kaydol